TOSAŞ AZOT JENERATÖRÜ

TOSAŞ yılların vermiş olduğu deneyimini kullanarak günümüzün ihtiyacı bulunan azot jeneratörlerini üretmiş bulunmaktadır. TOSAŞ sanayi firmalarının orta ve yüksek miktarda azot ihtiyaçları için uygun maliyetli, emniyetli ve güvenilir AZOT üretim sistemleri kurmaktadır.  

TOSAŞ azot jeneratörü, basınçlı havadan azot gazı üretir. Azot gazı, oksijenin istenmediği ortamlarda ve proseslerde temiz, kuru ve inert (durağan) bir atmosfer sağlamak için kullanılır.

Uygun maliyetli bir çözüm olan  TOSAŞ azot jeneratörünün geri ödeme zamanı kısadır. Ayrıca; jeneratörle yerinde azot gazı üretimi; dış kaynaklı azot gazı tedarikinin getirdiği tekrar dolum, sipariş işlemleri, tank kirası, sevkiyat ücretleri ve gelecekte azot tedarikçisinin fiyat arttırması gibi ek yükleri de ortadan kaldırır.

Azot jeneratörü, standart bir hava kaynağından beslenebilirken, ihtiyaç duyulan miktarda azot gazı sağlama özelliği ve ekonomi modu sayesinde sırasıyla; azot üretimini, debisini ve saflık değerlerini kontrol edebilmek mümkündür. Üretilen azot gazı, geleneksel kaynaklarda olduğu gibi boşa harcanmaz ve sıvı azot kullanımında meydana gelen buharlaşma kayıpları ortadan kalkar; bu sayede ekstra tasarruf sağlanır.

7 gün 24 saat kesintisiz çalışabilme özelliği sayesinde azot gazının bitmesinden kaynaklanan duruşlar ve üretim kayıpları meydana gelmez.

Sistem, kompresör odasına veya üretim bölgesine standart bir borulamayla, herhangi özel bir ekipmana gerek duyulmadan kolayca kurulabilir.

Bunlara ek olarak, bakım süresi çok kısa olduğundan gaz kesintisinden kaynaklanan duruşlar yaşanmaz. Bu sistemde, azot gazı düşük basınçta üretilir; böylece gazın yüksek basınçlı tüplerde depolanmasından kaynaklanan tehlikeler önlenir.

Ayrıca tüplerin söküm-takım ve taşıma işçiliği ortadan kalkar.

TOSAŞ AZOT JENERATÖRÜNÜN AVANTAJLARI:

·        Yatırımın amortisman süresi yaklaşık olarak 12-18 aydır.

·        Enerji tasarrufu

·        Düşük hava tüketimi büyük ölçüde enerji tasarrufu sağlar.

·        Kullanışlı ve güvenilir

·        Sistemin kurulumu basittir, kullanımı kolaydır, bakım masrafları düşüktür. Sistem, diğer gaz kaynaklarının neden olduğu güvenlik risklerini ortadan kaldırır.

·        Az yer kaplayan tasarım

·        Kompakt tasarımı sayesinde tesis içinde daha az yer kaplar.

·        % 90 a kadar maliyet tasarrufu

TOSAŞ AZOT JENERATÖRÜ NASIL ÇALIŞIR?

·        Basınçlı hava kimyasal (desiccant) tip kurutucudan ve filtrelerden geçerek partikülden, yağdan ve nemden arındırılır.

·        Elde edilen temiz ve kuru hava azot jeneratörünün devrede olan Adsorbsiyon yatağının altından girerek yukarı doğru ilerler.

·        Havanın bünyesinde bulunan oksijen (O2) ,karbondioksit (CO2) ve az miktardaki geçiş gazları, devrede olan yataktaki TOSAŞ AZOT ÜRETEÇLERİ tarafından tutulurken azot moleküllerinin geçişine izin verilir.

·        Devrede olan haznedeki TOSAŞ AZOT ÜRETEÇLERİ , tutulan gazlarla doyuma ulaşmak üzereyken önceden ayarlanmış zamana bağlı olarak sistem otomatik olarak yataklar arasında geçiş yapar.

·        Rejenerasyonunu tamamlamış olan yatak çalışmaya başlarken, doyuma ulaşmış olan yatak rejenerasyona geçer.

·        Sistem, otomatik ve düzenli bir şekilde 2 yatak arasında dönüşümlü çalışarak kesintisiz azot gazı üretir.

·        Üretilen gazın, oksijen analizörü ile sürekli olarak tahlili yapılıp monitörize edilerek istenilen saflıkta olup olmadığı takip edilir.